Karmelowy pudding ryżowy

Autor: (6440 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Cynamon i oliwka

Pudding, a raczej risotto na słodko, jak określiła go sama Nigella, smakuje po prostu rewelacyjnie! Co prawda ja musiałam gotować go nieomal godzinę (choć myślę, że to wina raczej mojego ryżu, niż samego przepisu), to efekt przerósł wszelkie moje oczekiwania. Jędrny, choć wspaniale miękki ryż zatopiony w kremowej otoczce o smaku dulce de leche (czy jak kto woli - polsko brzmiącego kajmaku). Idealnie śniadanie na sobotę! Nigella podaje, że porcja ta odpowiednia jest dla jednej osoby, ja jednak podzieliłam ją na dwie części. Myślę jednak, że wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy głodni. :)

60 min

30 min

Składniki

 • ok. 700 ml pełnotłustego mleka
 • 1 czubata łyżka masła
 • 2-3 łyżki cukru
 • 60 g ryżu na risotto (arborio lub Vialone Nano)
 • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub 1 łyżka cukru waniliowego
 • 2-3 łyżki gęstej, tłustej śmietany

Sposób przygotowania

 1. W garnku o grubym dnie podgrzej porządnie mleko - nie pozwól mu jednak zawrzeć. Zmniejsz ogień.

 2. Na patelni rozpuść masło i dosyp cukier. Gdy cukier zacznie się karmelizować (jeżeli chcesz uzyskać karmelowy smak, niczym dulce de leche, potrzymaj cukier jeszcze przez moment - aż karmel stanie się złocisty), dorzuć ryż i wymieszaj wszystko dokładnie, tak, by cały ryż pokrył się mieszanką cukru i masła. Stopniowo dolewaj gorące mleko, cały czas mieszając i pilnując, by każda porcja mleka została wchłonięta, nim dolejesz kolejną. Po 20 minutach spróbuj, czy ryż jest już gotowy - musisz jednak przygotować się na to, że może to zająć więcej czasu, nawet 40 minut. Jeżeli ryż trzeba jeszcze dogotować, ponownie, wciąż mieszając, dolewaj po porcji mleka.

 3. Gdy ryż będzie już taki, jak trzeba - gruby, kleisty i kremowy, zdejmij go z ognia, dodaj cukier do smaku, ekstrakt waniliowy oraz porcję śmietany, którą uważacie za odpowiednią. Pamiętaj, że dodanie jej jest bardzo istotne - niczym masło czy parmezan w tradycyjnym risotcie.

 4. Jeżeli nie masz w lodówce śmietany, w zamian użyj łyżeczki masła.

 5. Smacznego!

 6. /przepis Nigelli z "Nigella gryzie"